[ریسه های صید کپور دارای تنوع زیادی هستند و اگر مقداری در سایتها جستجو نمائید متوجه می شوید که اگر بگویم "ریسه های بی شمار کپور"، اغراق نکرده ام. امروزه ورزش کپورگیری چنان همه گیر شده است که می توانم بگویم مخصوصا در کشورهای اروپایی "ماهیها" هر هفته در کلاسهای آموزشی شرکت میکنند. تعداد زیاد ماهیگیران و استفاده از شیوه های مرسوم صید برای ماهیان یک آب، (و البته رهاسازی همه کپورهای صید شده)، کپورها را نسبت به روشهای مرسوم به کار گرفته شده هوشیارتر نموده، در نتیجه هر روشی بعد از مدتی کارآیی قبلی خود را از دست میدهد. این به معنی عدم کارآیی مطلق روشها نیست بلکه قدرت قبلی روشها و ریسه ها و طعمه ها حفظ نمیشود.   و دوباره باید بیان کنم که این حالت برای دریاچه هایی است که ماهیها رهاسازی بشوند. والا در آبهای کشورمان ماهیها با هیچ شیوه ای آشنایی ندارند.

با چنین اوصافی ماهیگیران هر روزه به ابداع شیوه های شخصی برای صید دست میزنند و به همین دلیل است که شمار ریسه ها و فرمول طعمه های کپور هر روز بیشتر از پیش است. با اندکی گشت و گذار در سایتها خواهید دید که حتی ماهیگیران جوان نیز ریسه هایی را ابداع نموده و در صورت حتی یک مرتبه نتیجه بخشی به اسم خودشان نامگذاری کرده و در صفحات اینترنتی معرفی می نمایند. در چنین جوی ترجمه و معرفی مطالبی که از روایی و پایایی آنها مطمئن نباشم را کار درستی نمیدانم. بعد از معرفی این ریسه فقط چند ریسه معتبر دیگر در وبلاگ قرار خواهند گرفت.

در اینجا باید نکته ای برای استفاده از ریسه ها بیان شود. تنوع ریسه ها در کپورگیری چیزی غیر قابل انکار است اما همانگونه که قبلا نیز اشاره شد این تنوع بیشتر برای فرار از سیستم قدرتمند امنیتی کپور بعد از آشنایی با روشهای صید کاربرد دارد. و الا تعداد ریسه های اصلی کپور از شمار انگشتان دست تجاوز نمیکند. بنابراین همه مطالبی که در سایتهای خارجی میبینیم به معنی کاربردی بودن بی چون و چرای آنها نیست. بنده سالها پیش که با این سایتها و مطالب آشنا شدم با ولع تمام همه این شیوه ها و ریسه ها را در بوته آزمون گذاشتم. متاسفانه بعضی از این روشها اتلاف مطلق زمان بودند. پس از چند سال تجربه در این حیطه، ریسه ها و شیوه های استاندارد را معرفی مینمایم و باید بگویم که متدهای ارائه شده در "طبیعت – ماهیگیری" به عنوان مادر و ریشه سایر متدها هستند و به جرات میگویم که حداقل در 10 سال اخیر شیوه جدید و بدرد بخوری  توسط ماهیگیران اروپایی ابداع نشده که در این وبلاگ بیان نشده باشد یا در برنامه کاری"طبیعت – ماهیگیری" نباشد. این موضوع درباره شیوه های قدیمی و کاربردی صید نیز صادق است. توصیه میکنم با روشها و ریسه های ناآشنا، که گاه فریبکارانه نیز معرفی میشوند، زمان از دست ندهید. البته ماهیگیران با تجربه و پیشکسوت این سخن بنده را تائید خواهند کرد و غرض از ذکر این نکته ارائه سرنخی به ماهیگیران تازه کار است که همانند چند سال پیش بنده راه را به بیراهه نروند.

ریسه متحرک یا Running Rig از ریسه های معروفی است که برای صید کپور کاربرد دارد. البته زمانی که این ریسه با چرخهای بیت رانر همراه باشد نتیجه بهتری خواهند داد. سیستم کارکرد ریسه به این صورت است که ماهی بعد از برداشتن طعمه و قلاب بدون هیچ احساس وزنی طعمه و نخ را با خود حمل میکند. برای توقف این عمل از دو روش استفاده میشود. در روش اول، که در جاهای پر از درخت و مانع کاربرد ندارد ماهیگیر باید ضامن چرخ را بکشد و در حقیقت ضربه نهایی جهت عملکرد قلاب توسط ماهیگیر وارد میشود که در این شیوه باید نخ کافی روی چرخ داشته باشیم. روش دوم این نوع صید به این صورت است که از سربهایی استفاده میشود که نخ از میان سرب عبور نماید (Inline Lead). در فاصله مناسبی از قلاب به وسیله یک هرزگرد سرب را مهار میکنیم. در این صورت پس از طی مسافتی مشخص، وزن سرب ضربه نهایی را به ماهی وارد می آورد. شخصا روش اول را بهتر میدانم. اما موضوع این پست ساختن ریسه متحرکی است که به جای وزنه از طعمه پاش استفاده شود.

ابتدا نحوه بستن این نوع ریسه طعمه پاش و سپس اطلاعاتی کلی درباره این ریسه و انواع طعمه پاشهای قابل استفاده بیان خواهد شد. البته باید ذکر شود که در این مطلب به نوعی ریسه متحرک معمولی که به جای طعمه پاش از سرب استفاده میگردد نیز توضیح داده میشود. وقتی به جای طعمه پاش از سرب استفاده شود از روشهای دیگری برای ارائه طعمه آزاد استفاده میکنند که اکثرا در پستهای قبلی به آنها پرداخته شده است. در زیر دو مقاله و تعدادی عکس برای آشنایی با انواع این ریسه قرار میگیرد. منابع مطالب در آغاز هر مطلب بیان میشود. خلاصه کردن مطالب به این دلیل انجام شده است که مطالب محذوف یا قبلا در وبلاگ حث شده اند یا در برنامه کار ی وبلاگ قرار دارند. برای مثال درباره قلابها (قسمت f مقاله زیر) بحثی جامع و مانع در دست کار است.]

برگرفته از: http://www.gofishing.co.uk با تلخیص

 ریسه متحرک یکی از ساده ترین روشها برای طعمه پاشی به همراه قلاب است که هر ماهیگیری باید نحوه بستن آن را بداند. البته این ریسه مرگبار نیز است. از این ریسه میتوان در رودخانه ها، دریاچه ها، و کانالها برای صید انواع ماهیان آب شور استفاده نمود که در زیر نحوه بستن آن را فرا خواهید گرفت.

این ریسه را میتوان با انواع طعمه پاشها مورد استفاده قرار داد. حتی میتوان به جای طعمه پاش از سرب استفاده نمود. طول اتصال قلاب میتواند کوتاه یا بلند باشد. این به محل و موقعیت و نوع صید شما بستگی دارد.

این ریسه از این لحاظ که به ماهیگیر امکان تعویض طعمه پاش یا وزنه را در چند ثانیه میدهد یکی از ریسه های مورد توجه است. اگر در هوایی با باد شدید وزنه اضافی مورد نیاز باشد در یک چشم بهم زدن آماده است. شاید مواد غذایی آب زیاد است و شما بخواهید از یک طعمه پاش کوچکتر استفاده کنید.

و اما نحوه بستن آن:

A.      نخ اصلی شما باید دارای استحکام کافی برای مبارزه با ماهی صید شده باشد.

B.      یک هرزگرد آزاد به نخ اصلی متصل نمایید. و در کنار آن از یک دانه تسبیح استفاده نمایید.

C.      هرزگردی که برای اتصال نخ قلاب و نخ اصلی به کار میرود باید یک میکروهرزگرد یا هرزگرد بسیار ریز باشد تا وزن آن در حین حمل طعمه توسط ماهی احساس نشود.

D.      وزنه مورد نظر را به هرزگرد آزاد وصل کنید. این وزنه میتواند انواع فیدر[طعمه پاش] یا وزنه باشد.

E.       طول اتصال قلاب نیز به اندازه ماهیهای موجود در دریاچه بستگی دارد. [در این مورد مطلبی در وبلاگ ارائه شده است.]

F.       قلاب شما باید به طور مناسب انتخاب شده باشد.

 

مقاله برگرفته از: www.pleasurefishing.com با تلخیص جهت معرفی انواع طعمه پاشها

تصویر زیر یک طعمه پاش مسدود (Blockend Swinfeeder) است که دارای سوراخهایی برای خروج طعمه آزاد است.

 

این نوع طعمه پاش با آن سوراخهای بزرگ بیشتر با نام ماگوت پاش شناخته میشود. در صورتی که داخل این نوع فیدر از ماگوت استفاده میکنید ابتدا باید طعمه اصلی را روی مویی سوار کرده باشید والا در طی طعمه زنی به مویی همه ماگوتها از فیدر خارج خواهند شد.

 

تصویر بالا یک طعمه پاش لوله ای (Open End Feeder) نامیده میشود. این نوع طعمه پاش اغلب برای حمل طعمه آزاد کاربرد دارد. هر نوع طعمه آزاد از ماگوت گرفته تا انواع حبوبات و ذرت و ... را میتوان با این فیدر پرتاب نمود. اما به منظور جلوگیری از ریختن طعمه در مسیر پرتاب باید با اندکی آرد یا طعمه چسبناک عملکرد صحیح فیدر را تضمین نمود. [در زیر تصاویر دیگری برای نمایش نحوه عملکرد این نوع فیدر قرار گرفته اند.]

 

تصویر بالا نیز از لحاظ عملکرد یک طعمه پاش لوله ای است اما طعمه پاش قفسی (Cage Feeder) نامیده میشود. با نگاه به آن خواهید دید که این نام چندان هم بی مسمی نیست. اگر خودم بخواهم بین این فیدر و فیدر لوله ای معمولی یکی را انتخاب کنم برای ماگوت از فیدر لوله ای و برای سایر طعمه های آزاد از فیدر قفسی استفاده میکنم.

 

عکس بالا مربوط به شیوه Method است. [دوستان عزیز این شیوه به تفصیل در وبلاگ مورد بحث قرار گرفته است. تنها تفاوت این نوشته با مطلب قبلی در این است که فیدر این نوشته دارای سوراخی دروسط است که حالت متحرک بودن را به این ریسه اعطا کند.] در تصویر زیر طرحی از این ریسه با جزئیات بیشتر مشاهده میکنید.

 

**********************************************************

تصاویر زیرانواع این ریسه و عملکرد های آن را نشان میدهند. همانگونه که در بالا اشاره شد این ریسه در شکلهای مختلف برای صید ماهیان دیگر نیز کاربرد دارد.

 

مطالب این وبلاگ به دو صورتند: 1- نوشته های شخصی خودم. 2- ترجمه هایی که توسط خودم انجام می گیرد و منبع آن هم حتما موجود است. تاریخ نشر مطالب هم مشخص است. اخلاق نوشتن را هیچ گاه زیر پا نمی گذارم. استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع است.


برچسب‌ها: صید کپور, تکنیکهای صید کپور, ریسه صید کپور, تاکتیکهای صید کپور
+ نوشته شده در  جمعه ۱ بهمن۱۳۸۹ساعت   توسط طبیعت - ماهیگیری  |