نوشته: Julian Grattidge با تلخیص.  برگرفته از: http://www.northwestcarp.co.uk

[آقای Julian Grattidge یکی از نویسندگانی است که در کپورگیری نیز فردی معروف است. اکثرا آبها و دریاچه های تجاری را اداره میکند. هر چند ماهیهای بزرگ و رکورد فراوانی صید کرده است، بیشترین شهرت وی به علت صید ماهی با ریسه شناور سطح آب است. ریسه ای که خودش ابداع کننده آن شناخته میشود. شهرت این ریسه در بین ماهیگیران اروپایی و نیز طریقه بسته شدن آن آدمی را به امتحانش ترغیب میکند. امیدوارم نتیجه بخش باشد.

این مطلب درباره ریسه سطح آب با استفاده از شناور کنترل کننده است. به این معنی که ریسه شناور قاعدتا وزنه ندارد. اگر طعمه شناور را در مسیری نزدیک پرتاب خواهیم کرد نیازی به این نوع شناور نیست. این شناور طوری طراحی شده است با اینکه دارای وزن است ولی به نسبت حجمش از آب سبکتر بوده و لذا در آب فرو نمیرود و به عنوان وزنه ای برای پرتاب ریسه های سبک شناور سطح آب به فواصل نسبتا دور کاربرد دارد. این نوع شناور انواع مختلفی دارد که در تصویر پایانی مقاله چند نمونه را می بینید.

اما اولین مطلبی است که در وبلاگ با حضور جناب مهندس فتحی منتشر می شود. با وجود ایشان قول تغییرات بزرگ را داده بودم. اولی را شاهد هستیم. ویدیوی مربوط به این نوع ریسه را از لینک زیر دانلود کنید. هوشیاری ماهیگیر، سکوت وی، کنجکاوی و موشکافی کپور و در نهایت تاثیر این ریسه را شاهد باشید. در فیلم دقت کنید که به علت نزدیکی مسافت از شناور استفاده نشده است.]

صید از سطح آب روشی عالی برای به دام انداختن کپورهایی است که در لایه های بالایی آب شنا می کنند و باید اعتراف کنم که در چند سال اخیر شدیدا به آن معتاد شده ام. همیشه روش بستن و استفاده از این ریسه را میدانستم اما مدتی بود که نتایج چندان رضایت بخشی حاصل نمی شدند بنابراین به مدتی اندیشه و بازسازی شیوه ام پرداختم. این تحول در 12 ماه گذشته بیش از هر مدت دیگری- از آغاز ماهیگیری ام تاکنون – برایم پاداش ماهی داشته است. یکی از آنها به طرز شگفت آوری در نوامبر صید شد. یک کپور آینه ای 24 پوندی. [چنین تصور میشود که ماهی کپور در ماههای سردتر به اعماق رفته و فعالیتش را کم میکند. به همین جهت نویسنده صید کپور در نوامبر از سطح آب را تعجب آور میخواند.] حالا که اینطور شد با جزئیات کامل نحوه بستن این ریسه را شرح خواهم داد و در عین حال چندین سر نخ برای نحوه استفاده از آن را ذکر خواهم نمود.

روشهای بسیاری برای بستن کنترل کننده وجود دارند و همه بر یک اصل پایه گذاری شده اند: نخ اصلی از سوراخ بالایی شناور کنترل کننده رد میشود. سپس یک دوراهی به آن بسته میشود که طرف دیگر آن دو راهی اتصال قلاب خواهد بود. هرچند دریافته ام که در این روش ابتدایی ریسه در هنگام پرتاب مستعد بهم پیچیدن و گره خوردن است چراکه رشته نازک و منعطف اتصال قلاب به راحتی به دور کنترل کننده می پیچد. نتیجه چیست؟  نخ را جمع میکنیم و گرهها را باز میکنیم و دوباره امتحان میکنیم.

زمانی که از دیگران برای رفع این مشکل امداد می جستم راه حل نهایی پیدا شد. از آن زمان حتی یک بار هم ریسه ام بهم گره نخورده است. برای این پاسخ به Matt Antal مدیر جامعه ماهیگیری منچستر مدیونم. جواب ساده: یک اتصال بسیار ریز در ترکیب ریسه. [این اتصال به نام Gizmo Link که شبیه به گیره میباشد در مغازه های لوازم ماهیگیری یافت میشود. البته اگر فروشنده با این تصور که حتما اشتباهی در بین خریدهایش مانده است آنها را در جایی از مغازه مخفی نکرده باشد!! در شکل زیر ببینید.] این اتصال نه تنها گره خوردگی ریسه را کاملا از بین میبرد بلکه در حین صید کپور در کناره ها این امکان را میدهد که بدون استفاده از شناور صید کنم. و نیز در زمان استفاده از این وسیله تعویض شناور به نسبت فاصله پرتاب و اندازه شناور در عرض چند ثانیه امکانپذیر است. نحوه بستن:

نخ اصلی را از پوشش پلاستیکی رد نموده و به Gizmo Link ببندید:

 

هنگام صید سطحی برای نخ اتصال قلاب از نخ منوفیلامنت مقاوم به تست 8 پوند و قطر 2 دهم میلی متر استفاده میکنم. البته اگر ناحیه خطرناک از لحاظ موانع و درختان باشد نخ منوفیلامنت به تست 10 پوند به قطر 25 صدم میلی متر را ترجیح میدهم. هرزگرد ریزی را به انتهای نخ قلاب میبندم. برای اینکار از گره پالومار استفاده میکنم چراکه دریافته ام پالومار بهترین گره ضد لغزش و سر خوردن نخهای منوفیلامنت نازک است.[نحوه بستن این گره در آخرین تصویر این مطلب نشان داده شده است.] قلاب را نیز با همین گره به نخ می بندم.سایز قلابم را با ماهیهای هدف تطبیق میدهم، اما دریافته ام که قلاب سایز 14 یا 16 از سری 2 Fox در هر نوع ماهی از ریز تا درشت جواب قاتع کننده ای میدهد.

 

بعد از بستن قلاب نوبت به وصل یک حلقه به ساق قلاب برای نگهداشتن طعمه میرسد. [به شکل زیر دقت کنید. تصویری کاملا گویا از مراحل کار. به همین دلیل هم توضیحات لغوی را ترجمه نمیکنم.]

اکنون زمان آن است که ریسه را نهایی کنیم. ابتدا هرزگرد اتصال قلاب را به Gizmo وصل کنید و سپس شناور دلخواهتان را [مطابق شکل زیر] اضافه نمایید. و اینک به سادگی تمام پوشش پلاستیکی را به روی گیره Gizmo بلغزانید. کار تمام است. ریسه ای برای صید از سطح آب. ریسه ای بدون گره و پیچش!

نکته قابل توجه:

اغلب برای جلوگیری از پایین رفتن و قوس یافتن اتصال قلاب درآب آن را روغنکاری میکنم. ظرف کوچکی از روغن سفت (وازلین) دارم. نخ اتصال قلاب را به روغن آغشته میکنم. در هر جلسه ماهیگیری یکبار انجام این کار کافی است. اینک طعمه  جهنده و شناور را به حلقه پشت قلاب وصل کنید. خودم غالبا برای این نوع طعمه از نوعی بیسکویت سفت که به عنوان غذای سگ استفاده میشود بهره میگیرم.

[ذکر این نکته ضروری است که بعضی از ماهیگیران اعتقاد دارند به منظور استتار صحیح باید طعمه در زیر بوده و قلاب در سطح آب قرار گیرد. در این صورت در قسمتی از طعمه که در خلاف قلاب قرار میگیرد و با حلقه نگه داشته میشود طعمه را کمی سوراخ نموده و سرب بسیار کوچکی در آن قسمت قرار میدهند و با مقدار ناچیزی چسب مایع سرب را ثابت میکنند. بدین ترتیب طعمه در زیر قرار گرفته و قلاب به صورت وارونه در بالا میماند. به تصاویر زیر نگاه کنید.]

*******************************

[تصویر زیر انواع مختلفی از شناور کنترل کننده را نشان میدهد.]

بنا به درخواست بازدیدکنندگان محترم تصویری از نحوه بستن گره معروف پالومار در زیر می آید:

مطالب این وبلاگ به دو صورتند: 1- نوشته ها و تجربه های نویسندگان وبلاگ. 2- ترجمه هایی که توسط نویسندگان انجام می گیرد و منبع آن هم حتما موجود است. تاریخ نشر مطالب هم مشخص است. اخلاق نوشتن را هیچ گاه زیر پا نمی گذاریم. استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع است.


برچسب‌ها: صید کپور, تکنیکهای صید کپور, ریسه صید کپور, تاکتیکهای صید کپور, فیلم صید کپور
+ نوشته شده در  جمعه ۸ بهمن۱۳۸۹ساعت   توسط طبیعت - ماهیگیری  |