برگرفته از: http://www.chapleaulodge.com

[ماهی سفید از ماهیانی است که در جاهای بخصوصی یافت میشود. در کشورمان پراکنش این ماهی به اندازه بعضی گونه های دیگر نیست. این مقاله به درخواست دوست عزیزم جناب رستمی در وبلاگ قرار میگیرد. قابل ذکر است که در چندین سایت جستجو نمودم و تنها مقاله کاربردی که در رابطه با صید ماهی سفید یافتم همین مقاله بود. یعنی همین نوشته در چندین سایت قرار داده شده است. از طرفی تمام تلاشم را کردم که اطمینان یابم که ماهی سفید ذکر شده در این مقاله همان ماهی سفید شمال است. اگر اشتباهی روی داده باشد دوستان اطلاع دهند تا مطلب را حذف کنم.  بنده نتوانستم مقاله دیگری در رابطه با صید این ماهی پیدا کنم. و از آنجایی که خودم نیز هیچ تجربه ای در این باره ندارم، به ترجمه تنها مقاله موجود بسنده میکنم. اگر از میان بازدیدکنندگان وبلاگ کسی اطلاعات کاربردی در این باره داشته باشد خوشحال میشوم به نام خودشان در وبلاگ استفاده نمایم.]

ماهیهای سفید کجا هستند؟

اگر صحبت درباره Ice Fishing نباشد، ماهیهای سفید در اوایل بهار یا پاییز، زمانی که به جریانهایی مانند رودخانه ها یا آبهای باریکتر مهاجرت میکنند، قابل صید هستند. ماهی سفید دارای دهانی کوچک و لطیف است. و برای صید آن از ماهیهای مصنوعی بسیار ریز و یا سیستم جیگینگ با طعمه بسیار ریز استفاده میشود. برای صید ماهی سفید نیازی به علوم دقیق و موشکافانه نیست فقط کافی است قوانین کوچک زیر را برای فصلهای مختلف به کار بندید.

بهار:

در اوایل بهار ماهیهای سفید برای تغذیه از تخمهای اردک ماهی و دیگر ماهیهای رودخانه ای به سوی رودخانه ها و جریانهای رود مانند مهاجرت میکنند. بهترین روش برای صید ماهی سفید در بهار در رودخانه ها استفاده از نخی با تست 4 پوند [تقریبا 2 کیلوگرم] با یک قلاب خیلی ریز و نازک است که طعمه ای مانند کرم ریز نوزاد حشرات، طعمه های مصنوعی شبیه تخم سالمون، و یا گلوله خیلی ریز خمیر در روی قلاب استفاده شده باشد. از شناور کوچکی استفاده کنید و اجازه دهید طعمه در جریان اب شناور شده و در مسیر آب حرکت کند. مخصوصا حرکت طعمه اگر در جاهایی باشد که در جلوی سنگها امکان تخم ریزی سایر گونه های ماهیها باشد نتیجه سریعتر و بهتر حاصل میشود. وقتی پشه های روی دریاها و دریاچه ها شروع به تخم ریزی کنند ماهیهای سفید رودها را ترک میکنند و در لایه های بالایی دریاچه ها به خوردن تخمهای پشه ها مشغول میشوند. زمانی که تخم ریزی این پشه ها تمام شود ماهیهای سفید دوباره به قسمتهای عمیق دریاچه ها خواهند رفت.

سیستم فلای فیشینگ در بهار:

ماهی سفید را میتوان در بهار از سطح آب با اسپینرهای کوچک، جیگهایی به وزن 2 گرم، پشه های دریایی روی قلاب صید کرد. عموما، در بهار ماهیهای سفید در جاهایی که پشه ها تخم ریزی میکنند تجمع خواهند کرد و بسیار نزدیک سطح آب خواهند بود. این زمان بهترین موسم صید ماهی سفید با چوب فلای خواهد بود.

از چوب و نخ معمولی فلای با تست 4 پوند استفاده کنید اما اگر در جایی صید میکنید که ماهیها رشد خوبی دارند تست نخ را تا 6 پوند نیز در نظر بگیرید. از پشه ای استفاده کنید که شبیه به پشه دریایی باشد. [شکل زیر] پشه های دیگر نیز ممکن است کارگر بیفتند اما به خاطر بسپارید که در این هنگام از سال دقت دید ماهیهای سفید روی شکل و حرکت پشه های دریایی [May Fly] متمرکز و تنظیم شده است.

یک و نیم ساعت قبل از تاریکی در شبی آرام که سطح اب آرام باشد به آرامی به طرف خلیج های کوچک و نیز اماکنی که نوک زدن ماهی در سطح اب را می بینید حرکت کنید. مانند فلای فیشینگ طبیعی پرتابتان را انجام دهید. به خاطر داشته باشید در این موقع سال قزل آلاهای دریاچه نیز درست زیر سطح آبند و جالب است که آنها هم از همین پشه ها و تخمهایشان تغذیه میکنند. اگر بعد از پرتاب پشه را به آرامی جمع کنید به جای ماهی سفید قزل آلا صید خواهید کرد. قزل آلاها دوست دارند حرکت خطی وافقی آرامی در سطح اب مشاهده کنند و به همین جهت است که در هنگام جمع کردن قزل آلا میگیرید. ماهیهای سفید برعکس دوست دارند محل ایستادن پشه را با حرکت مدوری به دورش ببینند. نکته اصلی دراینجاست. پشه را ثابت نگه دارید و چوب را بچرخانید.  با نوک انگشت هر چند گاه ضربه چرخشی مانندی به نخ وارد آورید. کار خواهد کرد مطمئن باشید.

پاییز:

ماهیهای سفید در پاییز تخم ریزی میکنند. آنها برای این کار به رودها و رودخانه های بزرگتر کوچ کرده و تخم ریزی میکنند. در زمان تخم ریزی ماهیهای سفید فقط در طول روز تغذیه میکنند و این نکته ای است که درست برعکس اکثر گونه های دیگر ماهیان است. به محض تاریکی هوا این موضوع برای شما ثابت خواهد شد. ماهیها به محض تاریکی تغذیه را قطع نموده و بر روی تخم ریزی متمرکز خواند شد. هر چند با طعمه هایی که در قسمت بالایی مقاله ذکر شدند میتوانید در پاییز نیز ماهی سفید صید کنید، من توصیه میکنم این کار را نکنید مگر اینکه واقعا بخواهید ماهی سفید را آزاد کنید!

****************************************************

استاد ارجمند جناب آقای علیرضا ممتاز:

جناب اقای فخرایی سلام

مقاله جالبی بود و از شما تشکر میکنم.
البته همانطور که فرمودید این مقاله بدلیل انکه از منابع خارجی ترجمه شده بود چند نکته در ان وجود دارد که با ماهی سفید دریای خزر متفاوت است و با کسب اجازه از جنابعالی برای تکمیلتر شدن ان نکاتی را بنده اضافه میکنم . همانطور که میدانید ماهی سفید دریای خزر یکی از گونه های کپورماهیان اب شور است و فصل تخمریزی انها - انطور که در منبع ذکر شده - پاییز نیست بلکه در اواخر زمستان (15 اسفند تا 15 فروردین ) میباشد که در این زمان به هیچ عنوان شانس صید این ماهی بوسیله قلاب وجود ندارد . زیرا این ماهی در هنگام تخم ریزی و یا اسپرم پاشی هرگز تغذیه نمیکند . در پاییز و زمستان نیز شانس صید این ماهی بدلیل متلاطم بودن دریا و گل الودگی سواحل بسیار پایین است.
اما بهترین زمان برای صید این ماهی اوایل بهار میباشد. زیرا ماهی در رودخانه ها پس از تخیله خود از اسپرم و یا تخمک ها با اشتهایی بسیار در حال بازگشت به دریا میباشد و میتوان با طعمه خمیر و یا رش ( میگو های ریز ) به روش فلوتینگ ( شناوری ) در مصب رودخانه ها این ماهی را صید کنید.
در اواخر بهار و تابستان نیز با گرم شدن اب و نزدیکی این ماهی به سواحل در هنگام طلوع و غروب افتاب به روش سورف کستینگ با پرتابهای بلند و استفاده از طعمه صدف میتوانید صید کنید.
پاینده و پیروز باشید.........

مطالب این وبلاگ به دو صورتند: 1- نوشته ها و تجربه های نویسندگان وبلاگ. 2- ترجمه هایی که توسط نویسندگان انجام می گیرد و منبع آن هم حتما موجود است. تاریخ نشر مطالب هم مشخص است. اخلاق نوشتن را هیچ گاه زیر پا نمی گذاریم. استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع است.


برچسب‌ها: ماهیگیری
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ بهمن۱۳۸۹ساعت   توسط طبیعت - ماهیگیری  |